روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹

روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹
روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

همانطور که در خبر ها ملاحظه شد، روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ با توجه به روند هفته های اخیر بورس یک بار دیگر سوال همیشگی “کجا سرمایه گذاری کنیم؟” را زنده کرد.بنابراین در این مقاله سعی دارم به تحلیل روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ بپردازم.
معمولاً استارتاپ ها همیشه در پی رشد هستند و تنها راه حل آنها هک رشد است که قبلاً در موردش خیلی صحبت شده است. درون استراتژی های هک رشد به روش خودم که آنرا هک رشد چند وجهی نامگذاری کردم، همیشه رویکرد آینده پژوهی در کنار بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ توام با بررسی روند های اقتصادی که در مقاله “بیش از ۱۵۰ روند آینده” منتشر شد، بوده است. به نظرم برای دستیابی به یک رشد پایدار باید هک رشد را چند وجهی اجرا نمود.

نخست روند کلی اقتصاد ایران بررسی می کنیم:

تورم همچنان بالا است و چشم انداز کاهشی محسوسی برای آن پیش بینی نمی شود. البته با توجه به تلاش اخیر دولت برای تأمین کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بهادار، انتظاارت تورمی را کمی کاهش داد و تورم شدید در ماه های خرداد و تیر  امسال (۱۳۹۹)، احتمالا دیگر تکرار نخواهد شد.
بنابراین با کمی کاهش نرخ تورم همانند نیمه نخست سال خواهد بود و رویکرد آینده کاهش رکود هم وجود ندارد.
همچنین استمرار شرایط نامناسب اقتصادی، تحریمها، فعال سازی مکانیسم ماشه آمریکا یا همان تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و همچنین بحران کرونا منجر به استمرار رکود در اقتصاد خواهند شد. بنابراین نرخ تورم حدود ۳۰ درصد و رشد اقتصادی نزدیک به صفر در پایان سال پیش بینی می شود

اما استفاده از استراتژی های بازاریابی و روش های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها می تواد کمی بر سرعت فروش محصولات تاثیر مثبتی بگذارد و این امر کمی از التحاب بحران بر اکوسیستم اقتصادی کسب و کارها می کاهد.

پیش بینی وضعیت ارز:

برخلاف ادعای برخی کارشناسان به نظر اینجانب همچنان تخلیه حباب ارز، طلا و مسکن در ادامه سال رخ نخواهد داد چراکه تورم و محدودیتهای شدید ارزی مانع از کاهش نرخ ارز خواهند شد و استمرار روند صعودی ارز مانع از کاهش قیمت طلا و مسکن و … خواهد شد.
با فرض به این که انتخابات آمریکا با پیروزی دونالد تراپ روبرو شود که احتمال وقوع بیشتری هم دارد، لذا نمیتوان به کاهش تحریمها در کوتاه مدت امید داشت و از این رو نیز گشایشی در اقتصاد ایران حاصل نخواهد شد.

پیش بینی وضعیت بورس:

به نظر می رسد وضعیت بورس تهران هم به نقطه ای برسد که به راحتی کسب سودهای بالا در آن اتفاق نخواهد افتاد و کسب سود از بورس منوط به خرید سهم های درست و یا نوسان گیری  هوشمندانه و با مطالعات توام تکنیکال و فاندامنتال است.
بنابراین اگر از دانش تخصصی کافی برخوردار نیستید و یا سبدگردان قابل اعتماد و متخصص سراغ ندارید سراغ بورس نروید.
اگر هم زیاد ریسک پذیر هستید و یا تخصص چندانی در بورس ندارید ماندن در بازار سرمایه به شما پیشنهاد نمی شود و توصیه می کنم به هر کانال و هر سیگنالی هم اعتماد نکنید.

در خصوص بازار ارز پیش بینی می شود در روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹، صعودی باشد. البته که پیش بینی دقیق روند ارز و ضریب رشد آن بسیار دشوار است ولی تقریباً قطعیت دارد که ادامه روند صعودی خواهد بود و بصورت تقریبی رشد بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی تا پایان سال محتمل می باشد.

پیش بینی وضعیت بازار طلا:

و اما در خصوص بازار طلا باید عرض کنم که با توجه اینکه این بازار از دو کانال قیمت اونس جهانی و دلار داخلی تاثیر می گیرد، طلا در سال میلادی اخیر روند صعودی پرشتابی خواهد داشت و ادامه روند رشد آن با شیب ملایمتری روند اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ محتمل خواهد بود.
بنابراین طلای داخلی بیش از ارز رشد خواهد کرد و میتواند گزینه مناسبتری از ارز برای سرمایه گذاری باشد.

پیش بینی وضعیت بازار مسکن:

اگر با رویکرد آینده پژوهی نگاهی به تورم در اقتصاد ایران در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ بیاندازیم، افزایش قیمت تمام شده نهاده های ساختمانی و استمرار شرایط نامناسب اقتصاد کلان سبب می شود تا احتمال کاهش تورم در بخش مسکن نیز کمتر باشد.
بنابراین در ادامه سال نیز روند افزایشی قیمت مسکن با شیب ملایمتری ادامه خواهد یافت.

منابع:

European Central Bank
Iran – Economic Indicators
– Commodity Futures Trading Commission | CFTC
– سایت رسمی آقای سعید مسگری

نگارش: دکتر سعید میرزائی

دکتر سعید میرزائی مشاور ارشد توسعه، رشد و خلق کسب و کارها

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت