تعاریفی چند از بازاریابی

بازاریابی
بازاریابی

تعریف بازاریابی

برای تعریف بازاریابی (Marketing) ابتدا باید بازار (Market) را تعریف کرد:
برای اینکه بهتعاریفی چند از بازاریابی به پردازیم، باید ابتدا مفهموم بازار را درک کنم. بازار به مجموعه مشتریان به الفعل (مشتریان موجود) و به القوه (مشتریان جدید) بازار گفته می شود. برای دستیابی به بازار باید بازارهدف (Target Market)خودر را پیدا کرد. برای دستیابی به بازار هدف باید از استراتژی آمیخته بازاریابی (۴Ps Marketing Mix) استفاده نمود.

تعریف بازاریابی از نظر فلیپ کاتلر

فلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی که یکی از معتبرترین افراد در حوزه بازاریابی می باشد و در زمینه مدیریت بازاریابی کتاب های بسیاری را تدوین کرده است.
آقای کاتلر به عنوان پیشگام و پدر علم بازاریابی در کتاب های خود، بازاریابی را به این گونه تعریف می کند:
بازاریابی فرآیندی مدیریتی و اجتماعی است که بوسیله آن افراد و گروه ها از طریق تولید و مبادله، به رفع نیاز و یا خواسته خود می پردازند.
در آخرین کتاب آقای کاتلر، بازاریابی بر مبنای ارزش را ارائه می دهد و بازاریابی را ارزش محور می خواند.

بازاریابی از نظر اینجانب

بطور خلاصه بازاریابی فرآیند رفع نیاز از طریق تولید محصول یا خدمت می باشد که در قبال آن ارزشی بین خریدار و فروشنده تبادل می شود.
بنابراین مارکتینگ (Marketing) شاخه ای از علم مدیریت می باشد و در تمام مراحل زنجیره تامین یک کسب و کار از زمان ایده پردازی در راستای خلق محصول و طراحی آن تا فروش و پس از فروش حضور دارد و برای تمام مراحل برنامه‌ریزی می کند.

تعریفی قدیمی از بازاریابی (۱۹۸۵-۲۰۰۴):

فرآیندی (دائماً در جریان است) از برنامه‌ریزی و اجرای آمیخته بازاریابی برای ایده‌ها، کالاها، محصولات، خدمات (و یا هر چیزی که بشود به مخاطبش عرضه نمود)، تا موجبات رضایت مشتریان را بدست آورد را بازاریابی گویند.
در تعاریف قدیمی چندین مدل نیز مطرح شده است که یکی از معروف ترین های آن قیف مدل آیدا AIDA و جدید تر از آن آیدار AIDAR می باشد.

تعریف جدید بازاریابی (۲۰۰۴-۲۰۲۰):

به مجموعه فرآیندهایی که به منظور شناسایی و کشف نیازهای مشتری درجهت خلق و تولید محصول یا خدمات گویند که بتواند نیازهای او را برآورده کند و آن محصول یا خدمات را در کانال‌های توزیع و فروش درست و متناسب با آن با برنامه ریزی به دست مشتری برساند.
تبلیغات، قیمت گذاری و نهایتاْ جلب رضایت و وفاداری مشتری در راستای برقراری یک ارتباط تعاملی و مشارکت‌جویانه دائمی و پایدار نیز که در جهت خلق، معرفی و ارائه ارزش به مشتریان می باشد، بازاریابی به مفهوم جدید نام دارد.

بنابراین تعریف جدید در حوزه ی آنلاین دیجیتال مارکتینگ را تعریف خواهد کرد.
مراحل:
۱- کشف نیاز مشتریان
۲- ارضاء نیاز مشتریان
۲- برآورده کردن نیاز مشتریان به شکلی سودآور مبتنی بر خلق یک ارزش
۳- پردازش مشتریان بر اساس ارزشی ویژه
۴- برقراری ارتباطی تعاملی و پایدار با مشتریان

نویسنده: دکتر سعید میرزائی

دکتر سعید میرزائی مشاور ارشد توسعه، رشد و خلق کسب و کارها

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت